نقاشی ساده ساختمان

نقاشی ساده ساختمان

همراه با آماده‌سازی خوب و چند ترفند تجاری،  نقاشی ساختمان  دیوارها و سقف‌های خانه تبدیل به یک کار آسان می‌شود که هم‌زمن نتیجه‌ی حرفه‌ای نیز به ارمغان می‌آورد.


به همان مقدار که داشتن یک سطح تمیز و صاف مهم است، دنبال کردن ترتیب مراحل کار نیز اهمیت دارد. در اینجا چند قاعده‌ی کلی را برای شما آورده‌ایم:


اگر قصد تمیز کردن و لکه‌گیری دیوارها و سقف را دارید، این کار را حتما قبل از نقاشی انجام دهید. بعد از آنکه مطمئن شدید که آنها به صورت کامل خشک شده‌اند، با دقت همه‌ی سطوح را بپوشانید.


هر سطحی که نیاز به یک پوشش رنگ پایه دارد باید ابتدا رنگ شود. این که سطوح به رنگ پایه پایه نیاز دارند یا خیر، بستگی به نوع سطح و نوع رنگ انتخابی شما دارد. هنگامی که رنگ خود را خریداری می‌کنید، با فروشنده در مورد اینکه آیا نیاز به رنگ پایه هست یا خیر ( با ذکر رنگ فعلی دیوار) صحبت کنید و در صورت لزوم بهترین نوع آن را استفاده کنید. نقاشی رنگ پایه لزومی ندارد که با دقت نقاشی اصلی صورت گیرد، اما رنگ پایه باید همه سطوح را بپوشاند. ابتدا سقف را رنگ کنید سپس دیوارها را.


به همان ترتیب که رنگ پایه را روی سطوح گذاشتید، نقاشی را نیز شروع کنید-ابتدا سقف، سپس دیوارها. چه با فرچه چه با غلتک، از بالا به پایین رنگ کنید. اگر رنگ پایه‌ای که انتخاب می‌کنید، کیفیت خوبی داشته باشد، شما احتمالا تنها نیاز به یک لایه رنگ دارید.


اگر شما ابتدا قصد رنگ و سپس تمیزکاری را دارید، بعد از نقاشی سقف و دیوارها این کار را انجام دهید. از فاضاهای بالایی شروع کنید و به به مست پایین بیاید، از سقف و گچ‌بری‌های به سمت قرنیزها. می‌توانید چهارچوب‌های پنجره و در را قبل و یا بعد از نقاشی قرنیزها انجام دهید، گرچه انجام این کار از قبل بهتر است اگر شما قصد نقاشی کل اتاق را به عنوان یک پروژه‌ی تکی دارید.


چگونه با قلمو دورگیری کنیم؟

گرچه استفاده از  غلتک  برای نقاشی سطوح وسیع دیوار و سقف جزء راحت‎ترین روش‌ها است، اما با یک غلتک نمی‌توان گوشه‌ها و لبه‌های باریک را نقاشی کرد. بنابراین شما برای نقاشی این قسمت‌ها نیاز به یک قلم‌مو دارید.


قبل از نقاشی سطوح این دورگیری‌ها را انجام دهید. در واقع بایستی به اندازه دو برابر عرض قلمو برای دورگیری جابگذارید و بقیه جاها را با غلتک نقاشی کنید. 


از قلم‌موهای ۵ یا ۷ سانتی برای این کار استفاده کنید؛ دورگیری را می‌توانید قبل یا بعد از نقاشی با  غلتک انجام دهید.


از آنجائیکه زمان خشک‌شدن رنگ‌های پوست‌ تخم‌مرغی(مات) بسیار کوتاه است، می‌توانید قبل از نقاشی دیوارها همه‌ی دورگیری‌ها انجام دهید. رنگ‌های نیمه براق، براق و الماسی زمان بیشتری برای خشک‌شدن نیاز دارند اما اگر دیوارها هنگامی که رنگ هنوز تر و خیس است رنگ نشوند، ردی مانند ترک از خود به جای می‌گذارند، بنابراین در این موارد بهتر است که گوشه‌ها را رنگ کرده و قبل از رنگ گردن گوشه‌های دیگر اتاق، شروع به رنگ کردن دیوار کنید.


اگر  نقاشی ساختمان  در بخش سقف و دیوارها یکسان است، می‌توانید دورگیری را نقاط اتصال سقف به دیوار را همزمان با رنگ کردن گوشه‌ها انجام دهید. اگر رنگ سقف و دیوار متفاوت است،  ابتدا سقف را نقاشی کرده و سپس دیوارها را.